Guvernul își mută sediul din Palatul Victoria în Palatul Parlamentului, potrivit unui anunț făcut de purtătorul de cuvânt al Executivului
- Mutarea va avea loc în curând, în condițiile în care clădirea din Piața Victoriei, unde funcționează Guvernul acum, va intra în reabilitare
- Schimbarea ar urma să fie una temporară, pe perioada lucrărilor
- În acest interval, Guvernul va funcționa în clădirea în care își au sediul Senatul și Camera Deputaților: Palatul Parlamentului
- Executivul vine, însă, cu o serie de solicitări adresate Parlamentului
- „Partea din Palatul Parlamentului care va veni Guvernului, e nevoie, cum e şi la Palatul Victoria, din raţiuni de protocol şi de securitate, să fie definit un perimetru foarte clar care să fie la dispoziţia exclusivă a Guvernului. (…) Din aceste considerente, protocol şi securitate, Guvernul a cerut o delimitare care se va face în colaborare cu Senatul şi cu Secretariatul general al Palatului Parlamentului”, a declarat Mihai Constantin, citat de spotmedia.ro
Foto: sgg.gov.ro