Premierul Ilie Bolojan a declarat, în Parlament, înainte de votul moțiunii de cenzură PSD-AUR, că reducerea cheltuielilor publice a deranjat lideri politici din teritoriu.
- Bolojan: Am coborât deficitul la 7,95 din PIB. Cel mai important lucru, am recâștigat încrederea piețelor în Guvernul României. (…) Am venit cu reduceri de 10% în administrație. Am făcut-o cu mare greutate, cu frâna de mână trasă.
- Bolojan: Am început să lucrăm la reducerea cheltuielilor statului și am generat supărarea baronilor locali.
- Bolojan, către PSD, despre măsurile economice: Nu le-am hotărât împreună? Cât sunteți de ipocriți?
- George Simion, președintele AUR: Ați generat sărăcie, nu ați tăiat privilegii. (…) Ați luat de la mame, pensionari, de la categoriile vulnerabile. (…) E momentul ca prin votul de azi vocea românilor să se audă.